Nejlepší Výmluvy do Práce: Už Žádné Pracovní Stresy!

Nemoc

Simulování nemoci je sice klasika, ale pozor na to, abyste to nepřehnali. Nikdo vám neuvěří, že máte zrovna desetkrát za sebou chřipku. Navíc, pokud si budete brát nemocenskou příliš často, kolegové i nadřízení si toho všimnou a vaše reputace to nejspíš neodnese dobře.

Jaké "nemoci" fungují nejlépe? Lehčí viróza, střevní potíže, migréna – to jsou všechno stavy, které vás na den dva vyřadí z provozu, ale nepůsobí podezřele. Důležité je, abyste zněli věrohodně. Nacvičte si chraplavý hlas, stůjte si za svým a hlavně – buďte struční. Čím víc detailů budete vymýšlet, tím větší je pravděpodobnost, že se prozradíte.

A nezapomeňte, že i když si den volna zaslouží každý, opakované lhaní se nevyplácí.

Rodinná událost

Výmluvy související s rodinou patří mezi ty nejčastější a nejúčinnější. Koneckonců, rodina je rodina a šéf by měl chápat, že povinnosti k blízkým jsou na prvním místě. Existuje ale hranice mezi upřímností a zneužíváním. Neustálé volání nemocného dítěte vzbudí podezření. Buďte specifičtí a střídejte důvody. Místo "Musím jít k lékaři s dítětem" zkuste "Dcera má zánět spojivek, musím ji vzít na oční."

Pamatujte, že i u rodinných výmluv platí pravidlo "všeho s mírou". Pokud to s vymýšlením budete přehánět, riskujete ztrátu důvěryhodnosti a v horším případě i svého pracovního místa.

Oprava v bytě

Oprava v bytě je klasika mezi výmluvami do práce, a to z dobrého důvodu. Je to věrohodné, každý si dokáže představit nepořádek a chaos, který s sebou rekonstrukce nese, a jen málokdo by se ptal na detaily, aby vás nachytal při lži. Navíc, možnosti jsou v tomto případě prakticky neomezené. Prasklé potrubí? Voda u sousedů? Nebo se vám do bytu nastěhovali dělníci a vy musíte dohlížet na pokládku nové podlahy? Fantazii se meze nekladou.

Důležité je ale zachovat věrohodnost. Pokud se chystáte na den volna s touto výmluvou, nepřehánějte to s dramatičností. Stačí zmínit drobnou havárii, která si vyžaduje vaši přítomnost doma. Naopak, pokud potřebujete volno na delší dobu, klidně popusťte uzdu fantazii a vymyslete si komplexnější rekonstrukci. Nezapomeňte ale na detaily! Čím propracovanější příběh vymyslíte, tím menší je pravděpodobnost, že vás někdo nachytá. A kdo ví, třeba vás rekonstrukce bytu nakonec bude bavit natolik, že se do ní pustíte i ve skutečnosti.

Potíže s autem

"Ráno mi nechtělo nastartovat auto. Nejdřív jsem myslel, že je to baterka, ale pak jsem zjistil, že je to startér. Samozřejmě, že se to muselo stát zrovna dneska, když musím stihnout důležitou poradu. Nakonec jsem musel zavolat do servisu a nechat si ho odtáhnout. Naštěstí pro mě, v servisu měli volno a slíbili, že se na to hned podívají. Takže jsem aspoň mohl šéfovi říct, že se to snažím co nejrychleji vyřešit a že dorazím, jakmile to bude možné. Samozřejmě, že tohle není ideální výmluva, zvlášť pokud ji používáte často. Ale jednou za čas, když vás opravdu tlačí čas a potřebujete věrohodný důvod, proč se zpozdíte, může být "potíž s autem" docela užitečná. Jenom nezapomeňte, že detaily dělají příběh uvěřitelnějším. Takže si vymyslete nějaký konkrétní problém, který zní věrohodně, a buďte připraveni na případné dotazy."

Návštěva úřadu patří mezi klasické výmluvy do práce, které se těší neutuchající popularitě. Ať už potřebujete zařídit nový občanský průkaz, vyzvednout nový pas, nebo vás čeká jiná úřední záležitost, tato výmluva vám poskytne krytí na několik hodin, a možná i celý den. Důležité je zvolit úřad s co nejdelšími čekacími lhůtami, abyste působili věrohodně. Mezi oblíbené tipy patří finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, nebo úřad práce. Pro zvýšení důvěryhodnosti si můžete vymyslet i konkrétní oddělení, kam se údajně potřebujete dostavit. Nezapomeňte ale, že i tato zdánlivě neprůstřelná výmluva má své limity. Pokud ji budete používat příliš často, kolegové i nadřízení začnou tušit, že se za vašimi návštěvami úřadů skrývá něco jiného.

Výmluva Věrohodnost Použitelnost (krát/rok)
Migréna Vysoká 2-3
Žaludeční potíže Vysoká 4-5
Rodinné důvody Střední 1-2
Pozdní příchod autobusu/vlaku Nízká 1

Ztráta dokladů

Ztráta dokladů, ať už občanského průkazu, řidičáku nebo pasu, je situace, která dokáže pěkně zkomplikovat život. A co teprve, když se to stane zrovna v den, kdy máte důležitou schůzku v práci nebo termín odevzdání projektu? V takovou chvíli může být lákavé sáhnout po lži a vymluvit se na ztrátu dokladů jako na důvod absence v práci. Ale pozor! Vymýšlení si a zneužívání závažných situací pro vlastní prospěch není správné a může vám to přinést více škody než užitku. Zaměstnavatel má právo požadovat potvrzení od policie o ztrátě dokladů a pokud se přijde na to, že jste lhali, hrozí vám postih, v horším případě i výpověď.

Místo vymýšlení si výmluv raději zkuste s nadřízeným komunikovat otevřeně a na rovinu. Vysvětlete mu situaci a navrhněte řešení – zda můžete pracovat z domova, vzít si neplacené volno nebo schůzku přesunout na jiný termín. Upřímnost a ochota najít řešení jsou vždycky lepší volbou než lež, která se dříve či později obrátí proti vám.

Bolest hlavy/migréna

Bolest hlavy patří mezi nejčastější zdravotní problémy a je také častou výmluvou pro absenci v práci. Pokud se rozhodnete pro tuto strategii, je důležité, abyste to nepřeháněli. Časté stížnosti na migrénu můžou vzbudit u vašeho nadřízeného podezření.

Při volání do práce mluvte klidným a unaveným hlasem, popište bolest jako silnou a zmiňte, že vám znemožňuje soustředění a práci na počítači. Vyhněte se příliš detailním popisům a raději zdůrazněte, že se snažíte bolest zvládnout léky a odpočinkem, abyste se co nejdříve uzdravili a vrátili se do práce.

Pamatujte, že i když je bolest hlavy poměrně častou a uvěřitelnou výmluvou, je vždy lepší ji používat s mírou a v kombinaci s upřímností.

Zažívací potíže

Bolest břicha a zažívací potíže patří mezi klasické a celkem uvěřitelné výmluvy pro absenci v práci. Zaměstnavatel jen těžko ověří, jestli skutečně trpíte nevolností nebo průjmem. Důležité je ale nepřehánět to s detaily a zachovat si tvář. Místo sáhodlouhého popisu vašich střevních problémů stačí říct, že se necítíte dobře a že máte žaludeční potíže.

Pokud chcete, aby vaše výmluva zněla uvěřitelněji, zkuste ji rozvinout o další příznaky, jako je například bolest hlavy, závrať nebo únava. Můžete také zmínit, že jste si vzali léky a že potřebujete zůstat doma, abyste se vyhnuli dehydrataci.

Pamatujte ale na to, že i ty nejrafinovanější výmluvy by se neměly používat příliš často. Pokud budete volat pro nemoc z práce každý měsíc, váš šéf vám to pravděpodobně neuvěří a vaše absence by mohla mít negativní dopad na vaši kariéru.

Důležitá schůzka

Výmluvy na schůzku do práce patří mezi ty nejčastější. Ať už je důvodem ranní nevolnost nebo potřeba vyzvednout novou občanku, schůzka zní vždycky důvěryhodně. Existuje ale několik tipů, jak výmluvu na schůzku podat co nejvěrohodněji. Zaprvé, buďte konkrétní. Místo vágního „Mám schůzku“ řekněte raději „Mám schůzku s bankéřem ohledně hypotéky“. Zadruhé, naplánujte si alibi. Pokud tvrdíte, že máte schůzku u lékaře, mějte v záloze jméno doktora a případně i důvod návštěvy. Zatřetí, zachovejte klid. Nic neprozradí vaši lež tak snadno jako nervozita a pocení.

Pamatujte ale, že i ta nejlepší výmluva se dá použít jen párkrát. Pokud budete schůzky předstírat příliš často, váš šéf vám pravděpodobně přestane věřit. A to je poslední, co byste si přáli. Vždy je lepší zvolit upřímnost a otevřeně si o volnu promluvit.

Péče o domácího mazlíčka

... Péče o domácího mazlíčka může být náročná, ale zároveň obohacující. Někdy se však stane, že povinnosti v práci kolidují s potřebami našeho chlupatého přítele. V takových chvílích může být lákavé sáhnout po bílé lži a vymyslet si výmluvu, proč se nemůžeme dostavit do práce.

Je ale důležité si uvědomit, že opakované a nepravdivé výmluvy mohou poškodit naši pověst a vztah s kolegy. Místo toho se snažme o otevřenou komunikaci s nadřízeným a hledání kompromisů. Pokud například potřebujeme odvést psa k veterináři, zkusme si domluvit home office nebo výměnu směny s kolegou.

Pamatujme, že upřímnost a zodpovědnost jsou klíčové pro budování zdravých vztahů na pracovišti. ...

Není ostuda si občas odpočinout, i když to znamená vymyslet si lehkou virózu. Horší je nechat se strhnout pracovním tempem a vyhořet.

Anežka Procházková

Dobrovolnická činnost

V dnešní uspěchané době se může zdát nemožné najít si čas na dobrovolnictví. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje způsob, jak spojit dobrovolnictví s potřebou si občas odpočinout od práce? Ano, slyšíte správně! Dobrovolnictví může být tou perfektní výmluvou, jak si vzít den volna a zároveň udělat něco smysluplného.

Představte si to: šéf se vás ptá, proč si berete volno, a vy mu s klidem odpovíte: "Jdu pomáhat v útulku pro opuštěná zvířata." Nejenže zníte jako anděl z nebe, ale zároveň se vyhnete zdlouhavému vymýšlení složitých výmluv. Navíc, dobrovolnických příležitostí je nespočet – od pomoci v domovech důchodců, přes úklid parků až po doučování dětí. Ať už vás baví cokoli, určitě najdete něco, co vám bude sedět.

A co je nejlepší? Dobrovolnictví vám dodá nejen skvělý pocit z dobře vykonané práce, ale také cenné zkušenosti a nové přátele. Takže příště, až budete potřebovat pauzu od práce, zvažte dobrovolnictví. Je to win-win situace pro všechny zúčastněné!

Osobní záležitosti

V dnešní uspěchané době se občas každý z nás ocitne v situaci, kdy potřebuje ve práci uvolnit. Ať už jde o nečekanou událost, nebo prostě jen o den, kdy se vám nechce z postele, vymyslet tu správnou výmluvu může být oříšek. Pamatujte ale, že upřímnost je vždy na prvním místě. Neustálé lhaní o nemocech nebo rodinných tragédiích může narušit vaši důvěryhodnost a v konečném důsledku vám spíše uškodit.

Pokud ale potřebujete jednorázově uvolnit, existuje pár tipů, jak na to. Mezi klasiky patří nevolnost, migréna nebo náhlá viróza. Tyto výmluvy jsou univerzální a nevyžadují složité vysvětlování. Důležité je ale působit věrohodně – ztlumte hlas, mluvte pomaleji a vynechejte detaily.

Pokud potřebujete volno na delší dobu, můžete se vymluvit na rodinné záležitosti. Oprava v bytě, stěhování nebo návštěva nemocného příbuzného jsou důvody, které váš šéf pravděpodobně pochopí. Pamatujte ale, že i v tomto případě je důležitá střídmost.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli výmluvu, vždy je lepší informovat svého nadřízeného co nejdříve a omluvit se za případné komplikace.

Publikováno: 26. 07. 2024

Kategorie: práce

Autor: Pavel Navrátil

Tagy: výmluvy do práce | tipy na výmluvy do práce