Neschopenka 2019: Co se změnilo a co potřebujete vědět?

Neschopenka 2019

Co je to neschopenka

Neschopenka, oficiálně nazývaná pracovní neschopnost, je doklad, který potvrzuje, že nejste schopni pracovat z důvodu nemoci nebo úrazu. Vydává ji lékař a slouží jako doklad pro zaměstnavatele, aby vám v tomto období nemusel být stržen plat, ale abyste místo toho pobírali nemocenské dávky. Od roku 2019 se již nevydávají papírové neschopenky, ale lékař vše elektronicky nahlásí do systému České správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel si pak může tyto informace o vaší pracovní neschopnosti zkontrolovat online. I přesto vám ale lékař vystaví doklad potvrzující pracovní neschopnost, který slouží pro vaše vlastní potřeby. Na tomto dokladu najdete informace o začátku a konci vaší pracovní neschopnosti, ošetřujícím lékaři a také o tom, zda smíte vycházet a v jakém rozsahu.

Kdy máte nárok

Nárok na nemocenské dávky, tedy na „neschopenku“, vzniká v případě, že vám lékař prokáže pracovní neschopnost. Tato neschopnost musí být způsobena nemocí nebo úrazem, a to jak pracovním, tak i mimopracovním. Důležité je, abyste v době nemoci byli účastni nemocenského pojištění. To znamená, že jste zaměstnaní, OSVČ platící si nemocenské pojištění, nebo splňujete jiné podmínky pro jeho účast. Pro uznání pracovní neschopnosti je nezbytné doložit „dokument potvrzující pracovní neschopnost“. Tento formulář, dříve známý jako „lístek na peníze“, vyplňuje ošetřující lékař a obsahuje informace o diagnóze, datu vzniku a předpokládaném trvání pracovní neschopnosti. Na základě tohoto dokumentu vám pak vaše zdravotní pojišťovna vyplatí nemocenské dávky. Pamatujte, že v roce 2019 došlo k určitým změnám v systému nemocenského pojištění. Proto je vhodné se informovat o aktuálních podmínkách a pravidlech, abyste o své nároky nepřišli.

Jak se prokazuje

V roce 2019 doznal systém prokazování pracovní neschopnosti v Česku zásadních změn. Pryč je doba papírových neschopenek, které se nosily zaměstnavateli. Dnes je celý proces elektronický a o vystavení eNeschopenky se stará ošetřující lékař. Ten po provedení prohlídky a stanovení diagnózy sepíše elektronickou neschopenku a odešle ji do systému elektronické evidence pracovní neschopnosti. Zaměstnanci pak vystaví pouze průkaz práce neschopného pojištěnce, který slouží jako potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel si pak může údaje z eNeschopenky stáhnout prostřednictvím aplikace ePortál ČSSZ. Pro přístup k těmto údajům je nutné, aby se zaměstnavatel zaregistroval a získal příslušné oprávnění. Důležité je, aby zaměstnanec informoval svého zaměstnavatele o vzniku pracovní neschopnosti a předal mu kopii průkazu práce neschopného pojištěnce.

Délka trvání

Délka trvání pracovní neschopnosti, pro kterou se používá hovorový termín "neschopenka", se řídí platnou legislativou a zdravotním stavem pacienta. V roce 2019 nedošlo k zásadním změnám v délce trvání oproti předchozím letům. Pracovní neschopnost může být krátkodobá, obvykle do 30 dnů, nebo dlouhodobá, která přesahuje tuto hranici. O délce trvání rozhoduje vždy lékař na základě odborného posouzení zdravotního stavu pacienta a jeho schopnosti vykonávat dosavadní práci. Dokument potvrzující pracovní neschopnost, tedy "neschopenka", obsahuje kromě jiného i datum jejího vystavení a předpokládanou dobu trvání. V případě, že se zdravotní stav pacienta nezlepší do stanoveného data, je nutné navštívit lékaře pro případné prodloužení pracovní neschopnosti. Lékař může neschopenku prodloužit opakovaně, a to až do doby, než pacient dosáhne plné pracovní schopnosti, nebo mu bude přiznán invalidní důchod.

Výše nemocenské

V roce 2019 doznal systém nemocenské v České republice několika změn. Pro výpočet nemocenské dávky je klíčový dokument potvrzující pracovní neschopnost, lidově nazývaný "neschopenka". Tento formulář slouží jako doklad o Vaší neschopnosti pracovat z důvodu nemoci či úrazu a je nezbytný pro přiznání a výplatu nemocenské. Výše nemocenské se odvíjí od Vašeho průměrného denního výdělku a počtu dní pracovní neschopnosti. Během prvních 14 dnů nemoci Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne pracovní neschopnosti Vám pak náleží nemocenská od státu, a to ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenské je rozhodující Vaše průměrná mzda za posledních 12 měsíců před vznikem pracovní neschopnosti.

Neschopenka 2019 - Porovnání s předchozími lety
Položka 2017 2018 2019
Průměrná délka neschopenky (dny) 30.2 29.8 29.5
Nejčastější diagnóza Onemocnění dýchacího systému Onemocnění dýchacího systému Onemocnění dýchacího systému

Nové od roku 2019

Od roku 2019 došlo k zásadním změnám v systému prokazování pracovní neschopnosti v České republice. Elektronická neschopenka, zprovozněná od 1. ledna 2019, nahradila papírové formuláře a zjednodušila celý proces jak pro lékaře, tak pro zaměstnance i zaměstnavatele. Lékař po vyšetření pacienta zadá údaje o pracovní neschopnosti do elektronického systému, čímž odpadá nutnost vypisování a předávání papírových dokumentů.

Zaměstnavatel má pak k těmto informacím přístup online a je o vzniku, změně či ukončení pracovní neschopnosti automaticky informován. Tím se eliminuje riziko ztráty či poškození dokumentu a urychluje se celý proces. I když je eNeschopenka standardem, v některých případech může lékař vystavit i dočasnou pracovní neschopnost na papírovém formuláři. K tomu dochází například při výpadku systému eNeschopenky nebo pokud lékař nemá k dispozici potřebné technické vybavení. Tento dokument slouží jako plnohodnotná náhrada eNeschopenky do doby, než lékař zadá údaje do elektronického systému, nejpozději však do 3 pracovních dnů.

Neschopenka z roku 2019, památka na dobu, kdy svět ještě neznal covid a my si mysleli, že rýma je dobrý důvod zůstat doma.

Radomír Dvořáček

Elektronická neschopenka

Od roku 2019 se v České republice používá elektronická neschopenka, která nahradila papírové formuláře. Elektronická neschopenka, známá také jako eNeschopenka, představuje moderní a efektivní způsob, jak lékaři hlásí pracovní neschopnost svých pacientů. Dokument potvrzující pracovní neschopnost se generuje elektronicky a automaticky se odesílá do systému České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavateli. Díky eNeschopence odpadá nutnost doručovat papírové formuláře, což zjednodušuje celý proces a urychluje vyplácení nemocenských dávek. Zaměstnanci již nemusejí nosit neschopenku osobně zaměstnavateli ani na ČSSZ, vše probíhá elektronicky. Lékař po vyšetření pacienta zadá informace o pracovní neschopnosti do elektronického systému, čímž se automaticky vygeneruje eNeschopenka. Zaměstnavatel má přístup k informacím o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců online, což mu umožňuje lépe plánovat a organizovat práci. Zavedení eNeschopenky přineslo řadu výhod pro pacienty, lékaře i zaměstnavatele a přispělo k modernizaci a zefektivnění systému nemocenského pojištění v České republice.

FAQ

Co je to neschopenka?

Neschopenka, oficiálně nazývaná elektronická neschopnost, je dokument, který potvrzuje vaši pracovní neschopnost z důvodu nemoci či úrazu. Od roku 2019 se vydává pouze elektronicky a nahrazuje tak dřívější papírový formulář.

Kdo mi neschopenku vystaví?

Neschopenku vám vystaví váš ošetřující lékař, a to na základě lékařské prohlídky. Lékař posoudí váš zdravotní stav a určí, zda jste schopni vykonávat svou práci.

Co když potřebuji doklad o pracovní neschopnosti pro zaměstnavatele?

Samotnou neschopenku již zaměstnavateli nedodáváte. Informace o vaší pracovní neschopnosti se automaticky zasílají do systému České správy sociálního zabezpečení. Vy si od lékaře vyžádáte pouze pracovní neschopenku pro zaměstnavatele, která obsahuje pouze základní informace o době vaší nepřítomnosti v práci.

Užitečné odkazy

Pro více informací o nemocenské v roce 2019 a dokumentu potvrzujícím pracovní neschopnost se můžete obrátit na následující zdroje:

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ): Na webových stránkách ČSSZ naleznete komplexní informace o nemocenské, včetně podmínek nároku, výše dávky a potřebných formulářů. Můžete zde také najít kontakty na příslušné pobočky ČSSZ, kde vám rádi zodpoví vaše dotazy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV): MPSV je zodpovědné za legislativu v oblasti nemocenského pojištění. Na jejich webových stránkách naleznete aktuální znění zákonů a vyhlášek týkajících se nemocenské.

Váš praktický lékař: Váš lékař je povinen vám vystavit doklad o pracovní neschopnosti, pokud splňujete podmínky pro jeho vystavení. Informujte se u svého lékaře o podrobnostech a nezbytných krocích v případě vaší nemoci.

Publikováno: 18. 01. 2025

Kategorie: práce